جستجو

راهنمای خانواده در پیشگیری از اعتیاد / قسمت اول

راهنمای خانواده در پیشگیری از اعتیاد / قسمت اول
دوشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۴

سخني با خانواده ها:

والدين گرامي:

در اهميت ،ارزش و از همه بالاتر تقدس خانواده هيچ شكي نيست. اگر بخواهيم اهميتش را بگوييم همين بس كه اگر مي بينيد در جوامع انحرافي از افراد ديده مي شود ، اگر جرمي هست، اگر رفتارهاي غلط و به دور از شآن از انسانها ديده مي شود بخش عمده از آن مربوط به اين نهاد است مثلا اگر فردي كارهايي را انجام مي دهد كه با اخلاق انساني يا قوانين جامعه هم خواني ندارد در اصطلاح مي گويند ((فلاني از زير بته به عمل آمده است!)) اين جمله مستقيما به خانواده بر مي گردد البته با زبان بي زباني! اگر مي گوييم نهادي مقدس از اين جهت است كه خداوند در قران كريم مي فرمايد: ((قو ا نفسكم و اهليكم نارا[1])) يعني خود وخانواده خود را از عذاب دور بدار. ما چه بخواهيم و چه نخواهيم در جامعه آسيب ها و معضلاتي وجود دارد كه ممكن است فرزندان ما به آن خواسته و يا ناخواسته گرفتار شود و ما هم متوجه نشويم در عصر حاضر سيل تهاجمات فرهنگي يا به قول مقام معظم رهبري شبيخون فرهنگي از طرق مختلف مانند ماهواره ها ، اينترنت، بلوتوث و…به سمت ما در حال حركت هستند كه در عمده آنها اهداف تخريبي و به نيت نابود كردن روح ، وجسم فرزندان ما پنهان شده است.

والدين عزيزبايدبدانيم!

انداختن تقصير آلوده شدن فرزندانمان به گردن جامعه به نوعي شانه خالي كردن از آن وظايفي ست كه برعهده داريم. به جرات مي توان گفت كه اكثر خانواده ها از مهارتهاي لازم وكافي براي كنترل فرزندان و تربيت آنها برخوردار نيستند و اين موضوع را بنده به چشم خود در بسيار ي از گروهها و خانواده ها اعم از تحصيل كرده و غيرو كه در برای در مورد پیشگیری از اعتياد تدريس داشته ام مشاهده نمودم. پس همانطور كه فرزندمان را در كودكي از همه لحاظ مراقبت مي كرديم تا مبادا آسيبي ببيند در حال حاضر هم كه او به سن نوجواني رسيده است و بايد ديد نيازهاي او چيست. اگر در جامعه افكاري يا رفتاري غلط را آموخته است چگونه خانواده بايد از ابتلاء او به اين آسيب ها جلوگيري كند؟ و از اين مسير پر فراز و نشيب عبور دهد؟

لذا بايد مهارت هاي كافي را در برخورد با اين جريان داشته باشيم كه خداي ناكرده سرمايه هاي زندگي ما به دست غارتگران فرهنگي به يغما نرود به قول شاعر:

دزد جاهل گر يكی ابریق[2] برد           دزد دانا دفتر تحقيق برد

نكته ديگري كه بايد به آن اشاره نمايم اين است كه خانواده ها عموما در برآوردن ساير نيازهاي فرزندانشان دقت بسياري مي نمايند مثلا: مادري كه از ابتداي كودكي دخترش تا فصل عروسي وي را در خيال خود مي بيند و براي جهيزيه او تلاش و وسواس زيادي به خرج مي دهد. اما همين مادري كه فرضا 20 مليون تومان جهيزيه و اثاث خانه براي دخترش فراهم ساخته است آيا مهارت هاي لازم براي هم قرار گرفتن با يك فردي كه ممكن است دنيايي از تفاوت با اوداشته باشد-كه دارد- خواهد داشت؟ آيا اين دختر مهارتهاي زندگي را به غير از هنر آشپزي ،خانه داري و.. .. .با خود به خانه شوهر خواهد برد ؟ آيا معني تفاهم، محبت ؛ وفاداري را مي داند؟

تمام اين مواردي كه گفتيم در خانواده آموخته مي شود يا حداقل در اين كانون پديد مي آيد پس ببينيد اگر مي خواهيم خانواده اي سالم و به دور از انواع گرفتاري ها داشته باشيم بايد به اين مهم توجه كنيم. كار ما در خانواده و نقشي كه داريم علي رغم اينكه خيلي ها نگاه ساده اي به آن مي نمايند؛ بسيار خطير و سرنوشت ساز است. پس بياييم با كسب آگاهي ها و مهارتهايي كه بايد براي براي قرار گرفتن در برابر معضلات آسيب ها فراگيريم ؛ با مطالعه و مراجعه به منابع مختلف كه در دنياي امروز با پيشرفت علم، بشر به آن دست يافته است از ابتلاء خانواده و فرزندانمان جلوگيري نماييم.    

لزوم و اهميت تربيت

موضوع تربيت صحيح يكي از ضروريات نسل بشر است بايد بدانيم اگر انسان تربيت نشود از حيوانات بدتر مي شود. امروزه بسياري از حيوانات را نيز آموزش داده و بصورت دست آموز، كارهايي را به آنان ياد مي دهند. مثلا يك سگ تربيت شده از لحاظ قيمت و ارزش با يك سگ عادي تفاوت بسيار زيادي دارد. آيا ممكن است كه انسان با اين همه ارزش واشرف مخلوقات بودنش نياز به تربيت صحيح نداشته باشد؟ لذا آن چيزي كه مد نظر ماست تربيت الهي است كه يك انسان را رشد مي دهد.انساني كه تربيت نشود ديگر گوش وچشم ودلش غافل از ياد خدا شده به قول قرآن گاهي از حيوان هم پست تر مي شود ((اولئك كلانعام بل هم اضل[3]))

تربيت الهي يعني اينكه اگر شما به فرزندتان كارهايي را كه خدا دوست ندارد ياد مي دهيد اين تربيت الهي است اما اگر طوري به او مي گوييد كه زندگي اش راحت شود كه ظاهرا خيلي از كارها را انجام ندهد و ديگران او را بي تربيت نخوانند اين تربيت غير الهي است . زيرا بايد طوري آموزه ها به فرزندان ياد داده شود كه ذاتا يك عملي را زشت و يا خوب بدانند.

به نمونه ذيل توجه كنيد:

استاد قرائتي تعريف مي كردند همراه شهيدمظلوم بهشتي (رحمت ا.. عليه) روزي با وسيله نقليه خودشان در اواخر شب در خيابان حركت مي كرديم و وقتي به چهار راه رسيديم چون چراغ قرمزبود ايشان ايستادند. من گفتم شما كه حكومت طاغوت را قبول نداريد پس چرا به قانونش احترام مي گذاريد؟ ايشان فرمودند: من نظام را قبول ندارم ولي نظم را قبول دارم.

بله گاهي به فرزند مي گوييم دزدي بد است يعني اين كار را نكن كه تورا دستگير مي كنند آبرويت مي رود! (تربيت غير الهي)

گاهي مي گوييم دزدي اصلا ذاتا بد است چه بگيرند چه نگيرند.(تربيت الهي)

نهايتا به اين نتيجه مي رسيم كه اكثر اين اعتياد ها و نا بهنجاري هاي اجتماعي كه براي افراد خصوصا جوانان پيش مي آيد نتيجه عدم تربيت، خصوصا نوع الهي آن است.

والدين عزيز: شما در كاسه اي كه كثيف باشد شير نمي ريزيد! انسان هم اگر ظرف وجودش پاك نباشد تربيت در آن اثري نخواهد داشت. بكوشيم فرزندانمان را با تربيت صحيح اسلامي و نسخه هدايتگر قرآن كريم تربيت كنيم .  ادامه دارد….

 

[1]سوره تحریم آیه 6

[2] ابریق: آفتابه

[3] سوره اعراف آيه 179

منبع:(راهنمای خانواده در پیشگیری از اعتیاد)کتاب در دست انتشار خانم معصومه دشت آبادی کارشناس ارشد مشاوره و راهنمایی کلینیک اسوه

مطلب مرتبط :

 

Open Popup

رفتار با کلاس اولی ها

  • رفتار شما با فرزند کلاس اولیتان چگونه است؟

    در برابر واکنش های فرزند کلاس اولیتان چه کار می کنید؟

    به دنبال راه حل مسائل فرزند کلاس اولیتان هستید؟

    جواب سوالات شما در دستان متخصصین ماست